Rokdarbnieku svētki Tallinā

Nedēļas nogalē izmantoju izdevību sievišķīgi izklaidēties…Tallinas Saku hallē gadskārtējais pasākums Mardilaat (ir aizdomas, ka tas varētu būt Mārtiņdienas gadatirgus).6

Gluži kā mūsu tradicionālais Brīvdabas muzeja gadatirgus, tikai telpās. Visdažādākie rokdarbi – adījumi, filcējumi, koka un metāla darinājumi un ēdamās lietas. Nu gluži kā pie mums, bet tomēr nē. Viss ir tik ļoti, ļoti igaunisks.

Es pati neesmu ne tirgotājs, ne potenciāls pircējs, tādēļ pa mūsu gadatirgiem klīstu ar ļoti kritisku aci, šķiet viens no otra nošpikojis, maksimāli lēts izejmateriāls un pēc iespējas mazāks darba ieguldījums, lai būtu zemāka cena. Nu loģiski, tas ir izdzīvošanas likums biznesa džungļu pasaulē. Šeit, Tallinā, uz visu skatījos citām acīm, jo priekš manis viss ir jauns un citādāks. Arī cenas € man vēl automātiski galvā nepārveidojas latos. Tādēļ baudīju izstādi un kaifoju par kaimiņu spēju savos darbos lepni demonstrēt savu igaunismu.

2aTradicionāli koši un igauniski (man nez kāpēc izraisa asociācijas ar suitiem) Tagad zinu, vistrakākais krāsu salikums ir sarkans, rozā un oranžs uz melna fona. Tas daudz tiek viņu cimdos izmantots.Un tas nāk no mierīgajiem igauņiem 🙂

5

3Diezgan daudz šādā tehnikā veidotu cimdu- gaumīgs izšuvums uz filcējuma. Gan pirkstaiņi, gan dūraiņi. Nezinu, vai tie izšūtie rimbulīši un stilizētie ziedi nāk no etnogrāfijas, bet man ļoti patīk.

4Redz, cik smuki var izmantot halles priekšrocības – lupatu deķiem vajag daudz vietas, lai visu bagātību izrādītu.

Vislielākais prieks man bija par to, ka par ekstrēmām adītājām arī padomāts – bez zināmās Aade Long un Kauni (oriģinālā iepakokjumā!) dzijām bija dažādas igauņu hand made dzijas. Viņiem dzijas vērpšana ir noteikti krietni populārāka kā Latvijā. Gan dažādu šķirņu aitas, gan angoras trusis, gan suņa vilna. Arī impotrēts merino. Smuki satīts , nelielās ficiītēs – speciāli domāts kādam nelielam “projektam” izmēģināšnai. Arī smukās papīra turziņās vietējo aitu vilna (ar visu aromātu), ko pēc tam pašam savērpt…balta,pelēka, brūna,melna, zīdaina, čirkaina utt.

7Pati iegādājos vienu simbolisku ficīti – 3kārtīgai vilnas dzijai katrs pavediens atsevišķi batikots. Cena nemaz nav tik astronomiska ieguldītajam darbam. Pārdevēja dalījās pieredzē ar tehnoloģijas niansēm un vēl iedeva klāt dāvaniņu, mazā maisiņā iešūtus lavandas ziediņus. Ak jā, un pati par sevi priecājos, 5 minūtes vervelēju angliski , sapratu pilnīgi visu un mani arī saprata. Ja ir tēma, kas ļoti interesē (dzija un adīšana), tad visi kompleksi un valodas barjera kaut kur izgaist. Cik labi, ka ir tāds Ravelry, pēc nika atradu, ka pārdevēja ir šī meitene.

8

Vēl nenoturējos un nopirku pa drusciņai krāsainu vienkārtīgu vilnas dziju (es tak briestu uz saviem pirmajiem rakstainajiem dūraiņiem!) Vai nav laba ideja tirgotājam? Tā šatieriski smuki salikt krāsiņas pa 10g kripatiņai. Veselu fici, protams, ka nepirktu, bet tā – uzķēros gan.1Pēdējais pirkums ir viena laba grāmata.9Pašķirstīju smukās bildes un nopirku, bet mājās izpētēju, ka beigās angliski ļoti labi aprakstīti entrelaka valnīši, man vēl nepazīstami uzmetumi u.c. tehniski sīkumi, kas man tik ļoti patīk.

Nobeidzot. Pa izstādi klīstot ,visu laiku bija viena doma, nu, kāpēc nepaņēmu savu mazo fotoaparātu, lai vairāk ko sabildētu. Bija milzum daudz dažādu knifu, ko gribas vēlāk atcerēties un pēc tam realizēt. Vairākās vietās manīju zīmes, kas aizliedz fotografēt un publikā arī īpaši neredzēju nevienu fotogrāfu. Tādēl arī bilžu tik maz un nekvalitatīvas.

p.s.Viena slikta ziņa. Visiem zināmajā Karnaluksā (milzu dziju un šūnamo pričebdāļu bāze Tallinā) nepieņem maksājumu kartes!!! No otras puses labi, naudiņa ietaupījās.

6 thoughts on “Rokdarbnieku svētki Tallinā

 1. Labrīt! Paldies par reprotāžu!
  Tā cimdu grāmata man arī ļoti patīk, tieši kā ideju krātuve.

 2. Super ceļojums arī mums, lasītājām!
  Es ļoti cienu Igauņu rokdarbus, stilu un pasniegšanas veidu.
  Plānoju aizbraukt uz Tallinu decembrī, tieši uz ZS tirdziņiem…un Karnaluksu…

 3. P. S. Tās košās krāsas ir tipiskas Muhu izšuvumiem. Esmu lasījusi, ka Muhu salā pārsvara ir tik pelēks, ka omas uzlabošanai un dzīves krāsainībai rokdarbniecēm nekas cits neatliek kā izšūt košus ziedus un augus. 🙂

 4. Liels PALDIES par jauku reportāžu.! Vienmēr jūsmoju par :Igauņu gaumīgiem rokdārbiem un pilnīgi piekrītu teiktājām par tirgū BM.-zejā. Varbūt nākošgad aizbraukšu pati un TALLINU… Vajag tikai ļoti grībēt.. un viss būs:))))

 5. Feini, feini! Es biju šito pasākumu piemirsusi, līdz Ksara atgādināja, bet tad jau bija par vēlu… Par bildēšanu runājot, vispār jau tikai normāli, ka nelien kklāt svešiem rokdarbiem un nebildē smalkas bildes, lai pēc tam pats to darītu, Cita runa, ka palūdz atļauju un sarunā.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s