Kaftāns

Teorētiski kaftāns ir no plandošs, no dabīga materiāla šūts apģērbs ar garām piedurknēm. Tikpat labi arī vecticībnieku garīdznieka ietērps, naktskrekls jeb grūtnieces apģērba gabals.

Ap Ziemassvātkiem tiku pie jaukas dāvanas – 3 ficītēm Recycled Sari Silk. Jau iepriekš tiku brīdināta par materiāla dīvainībām:

–          Dzijai ir ļoti īpatnējs aromāts (roka neceļas rakstīt, ka tā nelabi ož) Pēc izmazgāšanas palika krietni labāka.

–          Materiāls šausmīgi plūk mazgājot…un paliek daudzreiz spuraināks

Bet   tas nu gan ir skaidrs, ka 100% dabiska izcelsme, pēc taustes tipisks zīds, mīksts un patīkams. Arī, internetā meklējot info par to, visas šīs dzijas ir stipri līdzīga izskata .Ravelry populārākie projekti ir mazas somiņas un miniatūras šallītes.

… gribēju izadīt apģērbu, kas tiešām reāli būs valkājams , tāpēc sākumā uzzīmēju špikeri pēc saviem gabarītiem. Ilgi meklēju un testēju dažādus materiālus. Svarīgi ir, lai tas būtu pēc iespējas dabīgs. Diemžēl parasts, nebalināts “lins vulgaris” galīgi pēc krāsas ir galīgi šķērsām, jo tumšais zīds mazgājot noteikti sakrāsos gaišāko pamata daļu. Beidzot nonācu pie pārbaudītas vērtības – Katia “Colibri” (6 fices)

Pirmo  adīju grezno daļu –  teili kopā ar priekšpuses apdari pa apli –visu vienā gabalā no kakla uz leju. Uzmetamie valdziņi ir sarkanā līnija.

Lai izvairītos no briesmīgās dzijas plūksnošanās izmantoju mazu viltību, adīju ļoti stingri uz 2,5 nr adatām, 2 kārtas no gludas spīdīgas  bodrdo kokvilnas/viskozes (“Irina” – Buļļu bāzē!), 2 kārtas no Recycled SIlk. Gludā dzija 2 kārtas labiski,  plušķainā – 1 kārta labiski, 1 kreiliski. Tādā veidā es dārgo dziju it kā „atšķaidu”, sanāk 2 reizes vairāk. Un stingrais adījums  to plušķi notur vietā.

Te es uz bildes mēģināju izzīmēt valdziņu pieaudzēšanas principu. Teorētiski tas pats pečvorks vien ir – lai noturētos plaknē katrā otrajā kārtā pieaudzējam 8 valdziņus. Tas pats attiecas kā uz apaļo kakla izgriezuma apdari, tā arī uz vertikālā šķēluma veidošanu.

Lai nesapītos meistarībā, iesaku lietot valdziņu marķierus – tas ir svarīgi pašā sākumā – iezīmēju visus 7 centrālos valdziņus (bildē tur, kur „1” …kopā pavisam 7)gan tos, kam abās pusēs jāpieaudzē gan tos, kur jānorauc.

Un vēl, svarīgi! Taisnajā gabalā gar visu kakla izgriezumu (gan mugurpusē, gan priekšpusē) katrā otrā kārtā pieaudzē 8 valdziņus – tas jau tas pats reglāns vien sanāk.

Kad košā augšdaļa gatava, adīju vaļīgu melno apakšdaļu (uz 5.Nr adatām)…tāpat kā augšu,  vienā gabalā bezvīļu reglānu.Šinī gadījumā svarīgi ir neuzadīt par šauru.Visu lieko platumu  var vienkārši  piekrokot detaļas savienojot.

Finālā atliek tikai smuki sašūt.

Secinājumi pēc 1 mēneša valkāšanas:

Ar dīvaino plecu un priekšpuses izgriezuma dizainu esmu apmierināta…praktisks risinājums.Bet šī dzija nekādā gadījumā nav paredzēta lielāku valkājamo objektu veidošanai…ārkārtīgi bumbuļojas, kaut vai tie paši piedurkņu gali.

Un vēl par Katia “Colibri”. Melnais krāsojums ,valkājot, pakāpeniski kļūst gaišāks.Konkrētajā gadījumā, tomēr labāks būtu bijis materiāls ar kādu viskozes piešprici.Šī dzija laikam vislabākā ir adīta svītrās ar kādu rupjāku – blīvāku materiālu.

Un vēl –  noteikti labs būtu bijis arī tamborējums = vismaz augdaļai.

One thought on “Kaftāns

  1. Par Colibri – es pavasarī uzadīju jaciņu vertikālās svītrās ar saīsinātajām kārtām, Colibri ar Austral. Izskatās labi, bet vēl nezinu, kā uzvedas valkājot (neesmu aiz slinkuma vēl visus diegu galus noslēpusi…).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s